fbpx

Rozhodli ste sa obložiť svoj interiér alebo exteriér domu prírodným drevom? Pýtate sa, aký je vlastne rozdiel medzi perodrážkou a tatranským profilom originál? Vysvetlíme vám to v nasledujúcom článku.

Tatransky Profil Original Alebo PerodrážkaTatranský profil originál

Je to profil s viditeľným – predľženým perom (vzniká tvar U). Pero po zasunutí do drážky ostáva viditeľné a medzi doskami vznikne medzera 1–2cm (ide o optickú medzeru, nie reálnu). Docieli sa tak jedinečný vzhľad vašej steny, fasády alebo stropu. Drevo na výrobu tatranského profilu originál je sušené 3 týždne vonku, následne dosušené v sušičke 4-5dní na požadovanú vlhkosť 11-14%. Tento proces je potrebný na to, aby sa drevo nepokrútilo a nepopraskalo. Vďaka kvalitne vysušenému drevu má produkt zdravé hrče (suky), ktoré nevypadávajú a nepraskajú. Tatranský profil ORIGINÁL je na Slovensku najčastejšie dostupný zo smreku (19mm) a červeného smreku (20mm). Najvhodnejší materiál na exteriérové použitie je tatranský profil z červeného smreku. Je síce drahší ako klasický smrek, ale v exteriéri (na daždi, snehu, vo vlhkom prostredí) vydrží oveľa dlhšie ako smrekové drevo. Vďaka väčšiemu obsahu smoly má tatranský profil červený smrek dlhšiu trvácnosť, je tvrdší a odolnejšie voči poveternostným podmienkam.

 

 

Tatransky Profil Original Alebo Perodrážka RozdielPerodrážka

Pri tomto drevenom obklade vzniká po zapadnutí dosiek tvar V. Taktiež je na Slovensku najdostupnejší zo smreku a červeného smreku (smrekovca). Perodrážka je vyrobená v rôznych hrúbkach, šírkach a dĺžkach. Rozmery 12,5 a 15mm (severský smrek) odporúčame použiť skôr do interiéru na obklad stien a stropov. Drevo je prírodný materiál , ktorý dobre vypadá, má prírodnú vôňu a je veľmi dobrý izolant, vďaka čomu zmenšuje tepelné straty a pomáha vám šetriť mesačné náklady na bývanie. V prípade, že potrebujete drevený materiál na fasádu, záhradný domček, pergolu alebo štíty, odporúčame použiť perodrážku hrúbky 19mm, 23mm alebo 28mm.      

Poďme si to zhrnúť:

  • Pri montáži tatranského profilu originál Vám vznikne medzera v tvare U
  • Pri montáži perodrážky Vám vznikne medzera v tvare V
  • Do interiéru môžete použiť aj tenší drevený obklad
  • Do exteriéru odporúčame hrubý drevený obklad najlepšie z červeného smreku

V prípade, že chcete použiť obklad na miesta, kde sa vyžaduje estetickosť a funkčnosť obkladu, určite sa rozhliadajte iba po dreve 1.triedy (A/B). Čo musí spĺňať drevo AB kvality? Upresníme Vám parametre, podľa ktorých si drevo ľahko skontrolujete! Drevo má veľa pružnostných a pevnostných vlastností. Ak chcete zabezpečiť trvanlivosť a spoľahlivosť výrobkov z dreva, musíte kontrolovať jeho kvalitatívne parametre. V súčasnosti existujú normy na posúdenie kvality dreva, no nie vždy sú pre nás použiteľné a objektívne. Exotické dreviny zväčša nemajú viditeľné suky. Opakom je drevo s ihličnatých stromov, ktoré má sukov oveľa viac. Na slovenskom trhu sa drevo triedi vizuálnou metódou podľa STN EN 49 1531. Klasifikácia triedy A/B pri ihličnatých drevinách: Trieda A/B

  • Vysoká kvalita spracovania
  • Zdravé hrče (nepovolené vypadané hrče, diery po sukoch a zhnité suky)
  • Hrče (zdravé zrastené suky, čiastočne zrastené suky, suky s kôrou, krídlové suky- nesmie byť porušené krytie)
  • Smolník (povolený jeden smolník do veľkosti 3mm x 40mm)
  • Primeraná rovnosť (zakrivenie a iné deformácie dovolené za predpokladu, že pero a drážka zaisťujú po celej dĺžke dobre zapadajúce spoje)
  • Čistá farebnosť a sušenie (bez akéhokoľvek sfarbenia)
  • Nepoškodené perodrážky
  • Kôrnatosť– povolená
  • Nepoškodené perodrážky (musí spĺňať požiadavku funkčnosti)
  • Obsahuje dosky s dokonalou aj nedokonalou kresbou
  • Môže mať rôzne (mierne) farebné nedokonalosti (pričernenie alebo zamodranie)
Ohodnoťte stránku