fbpx
Do modernej záhrady neodmysliteľne patrí posedenie s rodinou a známymi na terase. Rozhodujete sa, aký materiál použiť? Hľadáte spoľahlivé rady overené skúsenosťami od skutočných používateľov? Ponúkame vám porovnanie dvoch najpoužívanejších terasových materiálov: terasa z prírodného dreva a WPC terasové dosky. Aké nečakané výhody a nevýhody so sebou nesú jednotlivé materiály?

Pri výbere terasových dosiek treba myslieť na:

  • Využiteľnosť v praxi
  • Estetickú stránku
  • Finančné náklady
  • Životnosť
  • Nároky na údržbu
  • Vplyv na životné prostredie

Drevena-Terasa-TatranskyprofilskDrevené terasové dosky

Z domácich drevín (ktoré sú cenovo najvýhodnejšie) sa s najväčšou obľubou využívajú smrek a červený smrek (smrekovec). Štandardne sa vyrábajú dva typy terasových profilov: s protišmykovými drážkami (vrúbkované) alebo hladké. Drevené terasy potešia oko svojím prírodným a nenapodobiteľným vzhľadom a nadčasovým dizajnom. Prírodné drevo má nádhernú štruktúru, drevnaté hrče a aj keď je svojim vzhľadom nedokonalé, pôsobí upokojujúco a pohľad na neho bude vždy pripomínať nedotknutú prírodu. Dodávajú terase pocit tepla, prirodzenosti a jedinečnosti. Navyše každá drevina má svoju charakteristickú, nenapodobiteľnú kresbu, farbu a vôňu. Najväčšou nevýhodou prírodného dreva je jeho postupné starnutie, čo možno výrazne spomaliť pomocou kvalitných náterov a pravidelným ošetrovaním (raz za 3 roky). Predaj drevených terasových dosiek tu.

 

 

 

Wpc-Vs-Prirodne-DrevoWPC terasové dosky

WPC (PVC) terasové dosky sa vyrábajú zmiešaním polymerizujúceho plastu, drevenej múčky a jemných pilín. Treba si dať pozor na to, aby bol dodržaný správny pomer jednotlivých zložiek 50% na 50%. Jedná sa o značne drahšiu variantu materiálu oproti prírodnému drevu. Vysoké očakávania dokáže naplniť len kvalitný, cenovo menej dostupný materiál. Na trhu nájdete aj veľa lacných drevoplastových produktov, tie však nebudú spĺňať požadovanú kvalitu. Lacnejšie varianty vyzerajú po prvej zime zničene, ako keby mali niekoľko rokov. Po nejakom čase dokonca vyblednú a nie je možné ich znovu natrieť či renovovať. Výrobcovia sa snažia napodobniť vzhľad dreva, no rozdiel je na prvý pohľad viditeľný. Počas horúcich letných dní si bosý na terase určite neposedíte. Terasu z WPC dosiek je potrebné pravidelne a dôkladne umývať vysokotlakovým čističom aspoň 2x do roka.

Prečo si zvoliť radšej drevené terasové dosky oproti WPC? 

1. Neprehrievajú  sa Terasy z prírodného dreva majú oproti WPC terasám 1 obrovskú výhodu – na slnku sa neprehrievajú a dá sa po nich kráčať aj v strede júla bez toho, aby ste si spálili nohy. Môžete na nich pokojne ležať, deti sa na nich môžu bez problémov hrať a domácim miláčikom nepopália brušká labiek.

2. Je to 100% rozložiteľný materiál Drevená terasa zo smreku alebo červeného smreku je 100% prírodný, ekologický materiál, ktorý nezaťažuje životné prostredie a je plne rozložiteľný. Veľa ľudí sa nesprávne domnieva, že kúpou plastovej terasy chránia lesy a prírodu. To však nie je pravda. S takýmto umelým materiálom sa nevie naša planéta vysporiadať a tak končí na skládkach a v moriach. V súčasnosti je veľmi znepokojujúcim faktom aj objav mikroplastov v ľudských, zvieracích a rastlinných organizmoch.

3. Prírodné drevo má preukázateľné antibakteriálne účinky Bolo vykonaných niekoľko testov na prítomnosť baktérií na povrchu smrekového dreva v porovnaní s WPC „drevom“. Povrch z WPC mal na sebe výrazne väčšie množstvo škodlivých baktérií v porovnaní s povrchom z prírodného dreva a to je aj dôvod prečo sa smrekové drevo často využíva ako obklad moderných nemocníc a zdravotníckych zariadení.

4. Blahodarne pôsobí na psychiku Je vedecky dokázané, že prírodné drevo pôsobí na ľudskú psychiku upokojujúco, či si to uvedomujeme alebo nie. Zaujímavé je, že to neplatí iba počas prechádzky lesom, ale aj v prípade, že sa dreva dotýkame v interiéri (drevený obklad) alebo keď po ňom kráčame (drevená terasa alebo drevená podlaha).

5. V prípade pádu, nie je dopad tak tvrdý ako na plastové dosky. Ak ste nešikovný „dvojnožec“ alebo máte malinké dieťa učiace sa chodiť, túto maličkosť určite oceníte. Drevo je pomerne mäkký materiál a z toho dôvodu je príjemnejšie na ňom ležať, sedieť a dokonca aj padať 😀

6. Prírodné drevo rýchlo schne Táto vlastnosť sa na prvý pohľad zdá byť nepodstatná, avšak skúsenosti majiteľov záhrad hovoria jasne. Po silnom daždi, ktorý je v letných horúčavách bežný, sa na WPC terasových doskách vytvárajú veľké mláky, ktoré musíte buď ručne vysušiť alebo počkať deň/dva kým nezmiznú. Naopak prírodné drevo schne rýchlo a dokáže pohlcovať vlhkosť, čo sa osvedčí najmä pri terasách pri bazéne.

7. Pri správnej údržbe má príroda vyššiu životnosť než plast Aj keď väčšina výrobcov WPC terasových dosiek uvádza ich životnosť na 20-25 rokov, skúsenosti reálnych zákazníkov poukazujú na niečo úplne iné. Terasa zo smrekového dreva je overená istota, ktorá pri troche starostlivosti vydrží minimálne toľko ako WPC (ak nie viac).

8. WPC dosky sa nedajú renovovať Prírodné drevo vieme po čase kedykoľvek „vynoviť“ , zmeniť jeho farbu, či zabrúsiť v prípade akéhokoľvek poškriabania. WPC dosky sa tak ľahko renovovať nedajú, takže v prípade, že sa vám WPC terasa poškodí, je jej renovácia zložitá a zvyčajne je treba celé dosky vymeniť.

Prihliadajúc na všetky pre a proti, z dlhodobého hľadiska sa stále viac oplatí používať 100% prírodný recyklovateľný materiál, ktorý pripomína skôr pobyt na chate v prírode a nie plastové ihrisko.

A čo si budeme hovoriť: „Drevo je drevo…“ Naša ponuka: www.tatranskyprofil.sk/terasove-dosky/ 

Terasove Dosky Cerveny Smrek Alebo Wpc

 

Ohodnoťte stránku