fbpx

Odvetrávaná drevená fasáda je vhodná pre každý typ domu. Staršie domy omladí moderným vzhľadom a novostavbám vdýchne teplo domova. Určite oceníte jeho izolačné vlastnosti, cenovú dostupnosť ,šetrnosť k životnému prostrediu a mnoho ďalších výhod.

Aké sú výhody a nevýhody dreveného obkladu?

Výhody:

  • Drevo je prírodný a ekologický materiál.
  • Drevom môžete obložiť akúkoľvek fasádu.
  • Drevo bude stále IN a vždy nadčasové.
  • Slnko neohrieva priamo stenu domu, takže nedochádza k teplotným výkyvom.
  • Má dobré akumulačné vlastnosti – celoročne príjemné teploty (v zime oteplí, v lete ochladí).
  • Ochráni Vás pred hlukom a zabezpečí tichšie bývanie.
  • Nemali by sme zabúdať ani na zdravotné benefity. Keďže dom môže voľne dýchať, nedochádza k tvorbe vlhkosti a následným plesniam. Drevo má navyše preukázateľné antibakteriálne vlastnosti.

Nevýhody:

  • Drevo časom mení svoj vzhľad, avšak vo väčšine prípadov je to práve želaný výsledok.
  • Drevenú fasádu je treba pravidelne (približne každé 4 roky) ošetrovať a udržiavať.

Ako často je treba ošetrovať drevenú fasádu v exteriéri?

Drevená stena potrebuje ošetrenie v podobe náteru kvalitnými impregnačnými prostriedkami raz za 4-6 rokov. Aj keď sa to zdá ako nevýhoda, veľa chalupárov to berie športovo. Usporadúvajú guláše a grilovačky, pri ktorých rodina a známy pomáhajú s náterom a tak je drevená fasáda chaty alebo domu oživená v priebehu pár dní.

Vertikálne alebo horizontálne uloženie dreveného obkladu?

Nejde len o estetickú stránku, ale aj o funkčnosť. Pri silnom daždi sú miernou nevýhodou dosky umiestnené vodorovne. Keďže sa voda drží v medzerách a neodteká tak ľahko ako pri zvyslých profiloch, dosky dlhšie schnú. Toto platí najmä pre drevené fasády z dosiek s perom a drážkou (perodrážka).

Drevený_Obklad-Fasády

vertikálna drevená fasáda

Tatransky-Profil-Perodrážka-Drevený-Obklad-Na-Fasádu-Domu-Červený-Smrek-1

horizontálna drevená fasáda

Tatranský profil, perodrážka, rombus alebo zrubový obklad?

Z funkčného hľadiska je treba v prvom rade zvážiť druh dreva, ktorý použijeme na obloženie fasády. Z estetického hľadiska je dôležitý najmä tvar jednotlivých profilov. Na výber máme hneď z niekoľkých typov:

Tatranský profil originál

Je to profil s viditeľným – predlženým perom (vzniká tvar U). Pero po zasunutí do drážky ostáva viditeľné a medzi doskami vznikne medzera 1–2cm. Galériu a ceny tatranského profilu originál nájdete tu.

Tatranský profil Perodrážka

Pri tomto drevenom obklade vzniká po zapadnutí dosiek tvar V. Galériu a ceny perodrážky nájdete tu.

Rombus profil

Rombus profil pôsobí najmasívnejšie zo všetkých našich profilov. Svojim tvarom pripomína moderné latové fasády. Na výber máme dva druhy – skosený a s perom. Galériu a ceny rombus profilu nájdete tu.

Zrubový obklad

Zrubový obklad má tvar písmena D (pologuľatý, vypuklý). So zrubovým obkladom získa váš dom alebo chata vzhľad podobný horským zrubom. Galériu a ceny zrubového obkladu nájdete tu.

Aké prírodné drevo je vhodné pre drevený obklad na fasádu?

Predstavíme vám porovnanie druhov dreva, ktoré sú vhodné na drevený obklad fasády:

Smrek severský

Najčastejšie používané drevo v stolárskom priemysle. Najlacnejšie a najdostupnejšie drevo na slovenskom trhu. Pri správnej starostlivosti sa životnosť obkladu zo smreka severského môže vyšplhať aj na 30 rokov. Smrek severský sa od nepamäti využíva pri stavbe drevodomov, dreveníc, výrobe altánkov, záhradných domčekov, obkladov, drevených podláh, záhradného nábytku.

Borovicové drevo

Pôvodný vzhľad dreva si uchováva po dlhé roky. Borovicové drevo je hustejšie a tvrdšie ako drevo smrekové. Tým, že obsahuje viac živice je aj ťažšie. Svojimi vlastnosťami je vhodnejšie na výrobu drevených podláh, terás a exteriérových obkladov.

Červený smrek – smrekovec

Podobne ako borovicové drevo sa vyznačuje dlhou životnosťou, pretože obsahuje viac živice a je hustejší ako drevo smrekové alebo borovicové. V Česku je sa označuje ako modřín, pretože po čase chytá rýchlo sivo modrú až sivú patinu. Červený smrek je extrémne odolný voči poveternostným podmienkam, čo ho predurčuje na použitie v exteriéri – fasádny obklad, vonkajšia terasa, drevený obklad okolo bazénov. Nech už bude Váš výber akýkoľvek, dom s drevenou fasádou získa prirodzenú krásu a vzhľad a dodá Vašej stavbe jedinečné teplo domova.

Ohodnoťte stránku