fbpx

Ako vybrať a montovať drevený obklad a podlahu

Drevo je prírodný materiál. Je krásne, voňavé, príjemné na dotyk aj na pohľad. Priamo nabáda k tomu, aby sme z neho vytvorili v interiéroch aj exteriéroch dizajnové skvosty alebo útulné zákutia.

Ako prírodný materiál má drevo aj svoje špecifické vlastnosti. Ak ich budeme rešpektovať, dosiahneme vynikajúce výsledky s trvalou hodnotou. Ak použijete kvalitné drevené obkladypodlahové dosky, výsledok máte takmer zaručený. Vďaka vysokým štandardom kvality pracujete s polotovarom najvyššej kvality, ktorý výrazne uľahčuje montáž a má vynikajúce úžitkové a estetické vlastnosti, ktoré oceníte dnes, po mesiacoch aj po rokoch.

Je tu ale ono „takmer zaručený“. Je treba skutočne rešpektovať prirodzené vlastnosti dreva a tak s ním aj pracovať. V tomto návode nájdete základné tipy, návody a zásady pre prácu s drevenými obkladmi a podlahami. Veríme, že Vám pomôžu docieliť v praxi tie najlepšie výsledky.

Ako vybrať správne drevo?

A) DO INTERIÉRU

V interiéri ide o čisto estetickú záležitosť. Podmienky tu sú väčšinou tak vyrovnané, že voľba dreva nemá žiadny zásadný vplyv na úžitkovú hodnotu obkladu.

SMREK

svetlé, mäkké, jednofarebné drevo s menšími hrčami

BOROVICA

tmavšia žltkastá farba, silnejšie oxiduje (tmavne), väčšie hrče, výraznejšia kresba a prechod medzi tmavým jadrom a svetlou bielou

SMREKOVEC, ČERVENÝ SMREK

tmavšia hnedastá farba, tvrdšie, ťažšie, odolnejšie drevo, tiež tmavne

B) NA FASÁDU

Výber dreva úplne zásadne ovplyvňuje trvanlivosť obkladu. Ak chcete mať obklad s maximálnou trvanlivosťou, určite sa oplatí investovať do sibírskeho smrekovca, ktorý je mimoriadne odolný. Aj zo smreka či borovice je však možné vytvoriť kvalitnú a trvanlivú fasádu, tu však bude hrať zásadnú úlohu kvalitná povrchová úprava a najmä technická ochrana dreva.

C) NA TERASU

Výber dreva pri terasách hrá nielen estetickú rolu. Na použitie v záhrade je kľúčovou vlastnosťou dreva jeho trvanlivosť, a tá je u jednotlivých druhov veľmi odlišná. Zjednodušene platí, že čím je drevina tvrdšia, tým dlhšia je jej trvanlivosť a odolnosť voči plesniam, škodcom a pod. Preto si pred stavbou terasy najprv rozmyslite, či ju z estetických alebo praktických dôvodov budete obmieňať častejšie (v priebehu rokov), alebo požadujete maximálnu trvanlivosť.

Ako zistiť správne množstvo dosiek, ktoré potrebujete na pokrytie plochy?

  1. Obkladové aj podlahové dosky sa účtujú v šírke s perom, tzv. krycia šírka je o niečo menšia, spravidla o 8 mm. Preto sa pred každým nákupom informujte o krycej šírke u svojho predajcu, iba s pomocou tohto údaja vypočítate správne množstvo paluboviek alebo podlahoviek.
  2. Je potrebné počítať s prierezom materiálu a primeranou rezervou. V praxi sa odporúča obvykle 10 %.

Akú hrúbku a profil obkladu alebo podlahovej dosky zvoliť:

  1. Na obklady stien alebo stropov sú vhodné palubovky s hrúbkou 12 – 15 mm alebo viac.
  2. Na podhľady striech a pod. (teda použitie v exteriéroch) je potrebná hrúbka najmenej 19 mm, pre fasády je minimálna odporúčaná hrúbka 19 mm. Použitie paluboviek s hrúbkou 12 mm na vonkajšie obklady je úplne nevhodné.
  3. Hrúbku podlahových dosiek by mal určiť odborník – statik v závislosti od zaťaženia a skladby podlahy.
  4. Výber profilov je široký, do značnej miery záleží na Vašom vkuse. Je však potrebné sa informovať aj o tom, na ktoré konkrétne použitie je Vami vybraný profil vhodný. Niektoré profily sa napr. hodia iba na vodorovné obloženie.
  5. Na obklady stien sú výhodné profily s tzv. ustúpeným perom (napr. F – Tatran, E – Softline). Tie umožňujú drevu pohyb bez vzniku viditeľných škár -docielite tak trvalo kvalitného estetického výsledku.

Ako správne montovať obklad?

  1. Pripravte si podkladový rošt z vysušených a hobľovaných lát s vlhkosťou približne zodpovedajúcej vlhkosti obkladu. Nikdy nemontujte obklad priamo na stenu. Na podkladový rošt zásadne používajte sušené stavebné rezivo.
  2. Rošt musí umožňovať tzv. „odvetrávanie“, teda prúdenie vzduchu za obkladom. Pokiaľ nosné laty montujete vodorovne, je potrebné použiť tzv. kontra laty, aby vzduch mohol prúdiť smerom nahor. Na použitie vo vlhších priestoroch a na fasádach laty zo všetkých strán ošetrite prostriedkom proti plesniam a hubám.
  3. Obklady sa najčastejšie montujú tak, že montážne prvky nie sú viditeľné. Pri metóde tzv. „priznaných“ skrutiek alebo klincov použite skrutky s kvalitnou nehrdzavejúcou povrchovou úpravou.
  4. Na montáž obkladu sú tiež vhodné špeciálne montážne príchytky. Dávajte však pri nákupe pozor, „číslo príchytky“ znamená hrúbku dolnej šasti drážky. Montážne príchytky musia byť kvalitné (dostatočne tuhé), aby nedošlo k ich deformácii vplyvom prirodzeného pohybu paluboviek pri zmenách teploty a vlhkosti – potom môže dôjsť aj k „odpadnutiu“ obkladu. Okrem montážnych plieškov sú na trhu aj ďalšie prípravky pre jednoduchú a spoľahlivú montáž.
  5. Pri vodorovnom kladení musí pero ukazovať hore, zabránite tak zaneseniu drážky nečistotami a prípadnému zlepeniu obkladových dosiek lakom.
  6. Obloženie „nedoťahujte“ až tesne k stenám a stropu, odporúča sa vetracia a dilatačná škára cca 10 mm.

Ako správne montovať podlahy?

  1. Podlahové dosky sa spravidla pribíjajú tzv. kolárskymi klincami šikmo cez pero. Klince by mali byť 2,5 – 3 × dlhšie ako je hrúbka podlahy.

Lepšie je však kotviť podlahové dosky skrutkami. Je tiež možné dosky ešte pred pribitím na rošt nalepiť, rozhodne sa však nesmú jednotlivé dosky lepiť k sebe v spoji pero – drážka. Tým by sa jednotlivé dosky pri prirodzenom pohybe vplyvom zmeny teploty a vlhkosti pohybovali ako jeden kus a vznikla by škára či trhlina so šírkou až niekoľkých centimetrov. Sponkovanie podláh je menej vhodné, pretože sponkovačka vždy nezaistí citlivé pritiahnutie dielcov k podkladu (pri doťahovaní skrutky či zatĺkaní klinca lepšie cítime odpor dosky a podkladového materiálu).

  1. Podlahové dosky z našej ponuky majú po ohobľovaní pri výrobe bezchybný povrch, ktorý už nie je potrebné brúsiť (ľahké prebrúsenie medzi jednotlivými vrstvami povrchovej úpravy je nutné).
  2. Pri pokládke prísne dbajte na čistotu. Nespoliehajte sa na to, že nečistoty, stopy po pracovnej obuvi, odtlačky prstov znečistených mazivom od klincov či skrutiek alebo povrchové poškodenia „obrúsite“.

Ako povrchovo upravovať obklady a podlahy?

  1. Obklady vždy povrchovo upravujeme pred montážou, podlahy až po montáži.
  2. Na úpravu obkladov použite vhodnú (najlepšie tenkovrstvovú) lazúru, menej vhodné sú laky, ktoré vytvárajú súvislý nepriepustný film. Vhodné je aj natrieť zadnú stranu paluboviek základným náterom.
  3. Pre povrchovú úpravu zvoľte lazúru vhodnú pre daný typ obkladu. Pri vonkajších obkladoch (fasádach) by lazúra mala obsahovať ochranné prostriedky proti plesniam, hubám a hmyzu aj UV žiareniu. Pri vnútorných obkladoch sú však tieto prísady zbytočné a môžu byť aj škodlivé. Samotný proces technického sušenia, ktorým palubovky pri výrobe prechádzajú, predstavuje pri interiérových obkladoch dostatočne účinnú ochranu. Pri väčšine náterových hmôt používame dva nátery.
  4. V súčasnej dobe sa ako najvhodnejšie na povrchovú úpravu paluboviek i podláh javia oleje a vosky.
  5. Je potrebné dbať, aby sa jednotlivé dosky povrchovou úpravou nezlepili. Prípadné prasknuté hrče alebo drobné trhliny v ploche je možné zatmeliť pružným stierkovým tmelom.

Vlhkosť a „aklimatizácia“

  1. Vlhkosť je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú správanie dreva. Tým, ako drevo prijíma a vydáva vlhkosť, mení svoje vlastnosti, medzi iným aj rozmery a tvar.

Ideálna situácia je v prípade, keď je vlhkosť paluboviek rovnaká ako vlhkosť prostredia, v ktorom sa nachádzajú – potom zostávajú rozmery aj tvar rovnaké. V praxi však nie je jednoduché to dosiahnuť.

Naše obklady sú vyrábané podľa veľmi prísnych kritérií a parametrov. Medzi ne patrí aj kvalitné sušenie. Dajte však pozor na to, aby ste aj tieto značkové obklady neumiestnili do prostredia s výrazne inými klimatickými podmienkami.

Odporúčané vlhkosti pre jednotlivé aplikácie je možné zhrnúť do nasledujúceho prehľadu:

Vonkajšie použitie: 14 až 19 %

Vnútorné použitie v nevykurovaných budovách: 14 až 17 %

Vo vykurovaných budovách s teplotami od 12 do 21 °C: 11 až 15 %

  1. Je nevyhnutné, aby ste sa pred pokládkou (predovšetkým podláh) presvedčili meraním akú vlhkosť aktuálne Vaše obkladové alebo podlahové dosky majú. Vlhkosť výrobkov z dreva sa môže zmeniť v priebehu distribúcie a skladovania.
  2. Obklady (a najmä podlahy) sa musia pokladať s vlhkosťou, ktorá zodpovedá tzv. rovnovážnej vlhkosti prostredia, v ktorom budú pokladané resp. používané. Preto sa pred použitím „aklimatizujú“ – ide o nevyhnutný proces, v ktorom obklad alebo podlahy dosiahnu vyššie spomínanú rovnovážnu vlhkosť.

Viete, že naše obklady sú sušené za veľmi prísnych podmienok na potrebný stupeň vlhkosti. Sú teda tvarovo stále, odpadá riziko neprimeraného pracovania materiálu.

Pre správnu ,,aklimatizáciu“ obklad alebo podlahu rozbaľte a položte. Správny spôsob a dĺžku (a tiež zmysluplnosť) takejto „aklimatizácie“ nie je jednoduché určiť, najmä pri podlahách. Mal by ju určiť odborník s ohľadom na ročnú dobu, vlhkosť a prúdenie vzduchu, druh kúrenia, druh stavby, jej momentálny stav, vykurovaciu sezónu a pod. Dobrou pomôckou pri správnom rozhodovaní môže byť vlhkosť iných drevených konštrukcií alebo predmetov, ktoré sa na stavbe alebo v miestnosti už nachádzajú dlhšiu dobu.

Kvalitný vlhkomer je preto nevyhnutnou pomôckou, najmä na pokladanie podláh.

5/5 - (8 votes)